• Odwiedziny: 204512

Uczeń w świecie wartości

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lyskach Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego

Rok szkolny 2023/24
KLASA VI a

Autorzy:
mgr I. Opolony
mgr I. Hildebrandt-Wieczorek

„ Uczeń w świecie wartości. Wychowanie przez czytanie.”

Wartości moralne, z istoty swej służą dobru. Skłaniają nas do wyborów, które służą naszemu rozwojowi, budowaniu prawdziwego autorytetu, tworzeniu dobrych relacji z ludźmi, umiejętnością pracy w grupie. Ułatwiają życie, wzmacniają więzi, budują poczucie własnej wartości i szacunku do siebie, rozwijają motywacje uczniów do nauki i osiągania coraz lepszych wyników.

Program innowacji pedagogicznej swoim działaniem obejmuje zespól klasowy, w którym uczą się dzieci w normie intelektualnej oraz uczniowie z niepełnosprawnością. Celem jest przedstawienie uczniom istoty wartości moralnych i społecznych w świecie pełnym sprzeczności, trudnych życiowych sytuacji oraz wyborów. Punktem wyjścia do dyskusji i pracy z uczniami są teksty literackie (opowiadania, bajki terapeutyczne). Przygotowany materiał wzbogacony zostanie o multimedia, ćwiczenia praktyczne oraz spotkania z zaproszonymi specjalistami i gośćmi.

Cel innowacji pedagogicznej:
- aktywizacja uczniów,
- uzmysłowienie uczniom, jak ważną rolę w życiu pełnią wartości,
- integracja grupy, zbudowanie pozytywnych relacji i postawy wsparcia,
- uświadomienie uczniom, czym są wartości,
- ćwiczenie uważnego słuchania,
- ćwiczenie umiejętności dyskusji oraz wypowiedzi publicznych,
- rozwijanie postawy aktywności w życiu społecznym.

Czas realizacji innowacji pedagogicznej obejmuje rok szkolny 2023/2024.
Zajęcia innowacyjne odbywać się będą jeden raz w miesiącu w ramach zajęć obowiązkowych na lekcji wychowawczej.